"Fri frakt vid köp över 800:-"

"Fri frakt vid köp över 800:-"

  • Hem
  • Butik
  • Om oss
  • Kontakta oss
zeytoon.se zeytoon.se
0 items / 0,00 kr
Meny
zeytoon.se zeytoon.se
0 items / 0,00 kr

Click to enlarge
HomeOliver Leccino
Previous product
Lucques Fr: 99,00 kr
Back to products
Next product
Noceralla (Sicilianska) Fr: 79,00 kr

Leccino

Alltid med kärna

Fr: 79,00 kr

Leccinooliven kommer från Apulien i södra Italien. Den har en solmogen smak med toner av torkade russin, aprikoser och mild sälta. Med sitt breda smakregister blir oliven en fin smakbärare i de flesta rätterna.

Clear
Jämför
Category: Oliver
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • FRAKT
Description

Innehåll

Naturella oliver i saltlake

Ursprung

Italien

 

Additional information
Storlek

250g, 500g, 1kg

För ytterligare information om näringsvärden och dylikt så ber vi er att kontakta oss så skickar vi det på förfrågan.
Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Leccino” Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

FRAKT

Ordrar inom Göteborgsområdet skickas med cykelbud för hållbar och smidig leverans. I övriga Sverige skickas ordrar med DHL.

Eftersom vi säljer färskvaror skickar vi endast ordrar en gång i veckan (tisdagar), för att säkerställa att produkterna är färska vid leverans.

Leveranstiden är 1-3 arbetsdagar. För att säkerställa att du har dina godsaker till helgen rekommenderar vi därför att du lägger din order tisdag. 

Vi erbjuder fri frakt när du handlar för minst 800 SEK. I övriga fall kostar frakten 99 SEK.

Related products

Sold out
132
Jämför
Stänga

Empeltre

Alltid med kärna
Fr: 79,00 kr
Empeltreoliven utmärker sig för sin djupa svarta färg, som den får genom att mogna fullt ut på träden. Tack vare att den är fullt mogen får fruktköttet en väldigt mjuk och krämig konsistens som står i kontrast till det fasta skalet. Smaken är intensiv och fyllig med något söta toner i avslutet.
Select options
Quick view
Sold out
Jämför
Stänga

Amfissa

Alltid med kärna
Fr: 79,00 kr
Amfissa kommer från Delphi i Grekland. Denna sort är mjuk och fruktig, nästan som en vindruva. Jämfört med en klassisk kalamata är Amfissa ofta ett något trevligare alternativ. Oliverna har ätits i flera hundra år, och sägs ha kultiverats av grekerna redan under antiken.
Select options
Quick view
Jämför
Stänga

Picholines

Alltid med kärna
Fr: 99,00 kr
Picholineoliven utmärker sig för sin ljusa gröna färg, som den får genom att plockas tidigt i skörden och endast kureras i saltvatten i 3 veckor. Picholine har en frisk och krispig textur som gör det lätt att lossna från kärnan. Smaken är mild och fyllig med balanserad släta i avslutet. Formen är och avsmalnande till en spets på undersidan.
Select options
Quick view
Jämför
Stänga

Vitlöksmarinerad Mammouth

Med kärna
Fr: 79,00 kr
Våra underbara egenmarinerade oliver enligt vårt familjerecept.
Select options
Quick view
Jämför
Stänga

Lucques

Alltid med kärna
Fr: 99,00 kr
Lucques kommer från Languedoc i Frankrike. Den förvaras i saltlake i minst tre veckor innan man kan njuta av dem, vilket är mycket kortare tid än andra oliver som måste ligga flera månader innan de går att äta. Lucques är en oliv av det lite dyrare slaget och orsaken är ojämna skördar: ibland blir det inga skördar alls, då pollineringen av olivblommorna är så påverkade av klimatet. Olivblomman är nämligen så liten att den endast pollineras genom vinden. Inte ens bina förmår att hjälpa till med detta. Smaken är smörig med rund sälta – smaken kan jämföras med en avokado eller en färsk mandel. Lucques är den oliv som oftast anses vara världens finaste, och den används främst som bordsoliv.
Select options
Quick view
Jämför
Stänga

Cerginola

Alltid med kärna
Fr: 79,00 kr
Extra stor grön Bella di Cerignola-oliv från ett ekologiskt jordbruk beläget nära staden Cerignola i södra Italien. Har en härlig fast konsistens och en mild, fruktig karaktär.
Select options
Quick view
Sold out
Jämför
Stänga

Vitlöksmarinerad Hojiblanca med kärna

Fr: 79,00 kr
Våra underbara egenmarinerade oliver enligt vårt familjerecept. Fruktiga och smakrika.  
Select options
Quick view
Jämför
Stänga

Mammouth fylld m. piri piri

Urkärnad
Fr: 79,00 kr
Superstark för den som vill att det bränner till! Späckade för hand med en färsk piri piri.
Select options
Quick view
zeytoon-logo-white

Kontaka Oss

Om Oss

FAQ

Instagram
ZEYTOON.SE 2020, Alla rättigheter förbehållna.

Varukorg

Stänga
  • Meny
  • Categories
  • Hem
  • Butik
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Hem
  • Butik
  • Om oss
  • Kontakta oss
Scroll To Top

PRENUMERERA

Vill du veta först när nytt kommer?

20% unik rabattkod som bonus

Instagram
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Om du fortsätter att använda denna webbplats kommer vi att anta att du godkänner detta.Ok